
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 80 |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 50 MHz |
| Interface | CAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI |
| Memory Size | 256 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 59 |
| Oscillator Type | External |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.13 V |
| Max Frequency | 50 MHz |
| RAM Size | 16 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Number of Programmable I/O | 59 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Core Architecture(core/core processor) | HCS12X |
| RoHS | Compliant |
| Operating Supply Voltage | 1.72 V to 5.5 V |
| Packaging | Tray |
Stock: 22
Distributors
pcbx
Unit Price$9.26698
Ext.Price$9.26698
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.26698 | $9.26698 |
| 10 | $9.12941 | $91.29410 |
| 25 | $8.90370 | $222.59250 |
| 50 | $8.68358 | $434.17900 |
